آشنایی با استان قزوین

استان قزوین با مساحت 15821 کیلومتر مربع در شمال غربی کشور واقع شده است که مرکز آن شهر قزوین است‌ و حدود 0.95 درصد مساحت کشور را شامل می­شود.استان قزوین ازشمال به استان مازندران و گیلان از غرب به استان های زنجان و همدان و از جنوب به استان مرکزی و از شرق به استان تهران محدود می باشد.

 

نقشه استان قزوینتنوع اقلیمی استان و قابلیتهای آبی و خاکی زمینه خوبی برای کشت انواع محصولات گرمسیری در منطقه طارم سفلی و رودبار الموت و سایر محصولات سردسیری را در دیگر نقاط استان فراهم آورده است.

 

طبق آخرین تقسیمات کشوری استان قزوین دارای 5 شهرستان شامل: قزوین، تاکستان، بویین زهرا، آبیک، البرز،24 شهر، 19 بخش و 46 دهستان با مرکزیت شهر قزوین می­باشد.

 

قزوین از قدیمی ترین حوزه های تمدنی ایران است که بر اساس یافته های باستان شناسان سابقه سکونت درآن به 10 هزار سال می رسد و این شهر حدود 100 سال پایتخت ایران در دوره صفویه بوده است. این استان به لحاظ جاذبه های تاریخی و طبیعی در میان استانهای کشور، جایگاه رفیعی را به خود اختصاص داه است. استان قزوین با توجه به موقعیت تاریخی خود،همچنین ویژگی های اکوتوریستی، قادر است تا در صورت برنامه ریزی اصولی، سهم عمده ای از گردشگران ورودی کشور را جذب کند . تکثر بناهای تاریخی در دل قزوین و مجاورت این منطقه با زنجان و تهران نیز ، دیگر عاملی است که می تواند از توریسم این استان سیمایی جذاب در عرصه های بین المللی ترسیم کند . ازهمین روست که عده ای اعتقاد دارند قزوین گردشگاهی برای تمام فصول است. قزوین با ثبت بیش از هزار اثر تاریخی که 12% بناهای تاریخی کشور را شامل می شود در این زمینه در رتبه نخست کشوری قراردارد . قزوین که لقب باب الجنه یا دروازه بهشت را به خود اختصاص داده از مناطق مهم ایران است که در زمینه های تاریخی ،طبیعی، اقتصادی ، فرهنگی ، صنعتی و گردشگری دارای اهمیت زیادی است. این استان ازجمله مناطق زیبا، با فرهنگ و متمدن ایران است که در کنار طبیعت زیبا، خدادی و مناظر بهشت گونه خود از غنای تاریخی و فرهنگی قابل توجهی نیز برخوردار است. رودخانه های پر آب ، قله های زیبا و مشهور ، چشمه های آب گرم، حیات وحش ، پوشش گیاهی غنی و دریاچه های چشم نواز این منطقه در کنار آثار متعدد تاریخی ، معماری، فرهنگی ، باستانی و مردمان هنر دوست، سخت کوش و متمدن ، مجموعه کم نظیری را در این خطه از کشور ایران به وجود آورده است که دیدار از آنها برای همه گروه های گردشگری جذاب است . به لحاظ جاذبه های طبیعی و اکوتوریسم نیز قزوین دارای قابلیت های فراوانی است. جاذبه های طبیعی منطقه الموت، دریاچه اوان، قلعه حسن صباح، قلعه لمبسر، و ... از جمله آثار دیدنی طبیعی استان به شمار می آیند.

 

در این منطقه می توان در کنار طبیعت کم نظیر و زیبا مسجد های قدیمی با ارزش معماری و تاریخی بالا، مدرسه های مهم و تاریخی ، بازارهای پررونق با انبوه اجناس و صنایع دستی، حمام ها و آب انبارهای قدیمی، تپه های متعدد باستانی که نشان از تمدن باستانی منطقه دارد شهرها دهستانها و روستاهای قدیمی با ارزش ایران در همه زمینه ها است که همواره پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بوده است. با این اوصاف ، صندوق احیا و بهره برداری از امکان تاریخی و فرهنگی 12 بنای تاریخی را در این استان در قالب طرح پردیس در جهت ساماندهی ، مرمت و احیا و بهره برداری مناسب از آن ، مطابق با استانداردهای بین المللی برای مشارکت با بخش خصوصی شناسایی کرده است که در ذیل به معرفی آنها پرداخته می شود.

 

از جمله بناهای تاریخی استان قزوین می‌توان به عمارت کلاه فرنگی و سردرعالی قاپو از بناهای صفویه، آرامگاه حمداله مستوفی، حمام شاه عباس، بازار قیصریه، قلعه حسن صباح در منطقه الموت، مدرسه و مسجد سردار، مسجد جامع کبیر، امامزاده حسین، مسجد النبی و مدرسه پیغمبریه اشاره کرد.  

آمار بازدید : 5864 بروزرسانی : سه شنبه 6 مرداد 1394 - 11:05:50 نسخه قابل چاپ